Jana Chroustová a Marcela Grigarová – České naivní umění

Srdečně Vás zveme na autorskou výstavu „České naivní umění“ autorek Jany Chroustové a Marcely Grigarové, viz též plakátek. Výstava je prodejní a potrvá od 30. srpna do 24. září 2016.

 

Jana_ChroustovaJana Chroustová se narodila v roce 1975 v Praze, kde i žije. Naivní obrázky maluje od roku 1998. Svůj styl, který označuje za naivní, našla ihned. Namalovala první balón a bylo rozhodnuto – takhle!
Měla štěstí a záhy zakotvila v krásných galeriích Markéty a Zdeňka Podhůrských zaměřených na naivní umění.
autaČastými náměty obrazů Jany Chroustové bývají krajiny a v nich drobný příběh nebo situace všedního dne. Dětská důvěra a schopnost nacházet drobné radosti všude kolem. Jsou to krajiny bezpečí, kde si můžete lehnout na záda a zavřít oči. Místa, kde si lidé vzájemně přejí, baví se, jsou něčím uneseni, někým nadšeni. Jsou to krajiny setkání, zastaveného času, byť obrázkem může právě v tu chvíli projet parní lokomotiva, či přelétnout dávný aviatik.
Jako pravá naivní – nedělní malířka má současně ještě zaměstnání – od pondělí do pátku spokojeně pracuje v bioobchodě Rozmarýna.

 

 

Marcela GrigarováMarcela Grigarová patří do skupiny českých profesionálních umělců současného malířského trendu „Naive Art“.
Usadila se v malebné krajině Bruntálska, která ovlivnila její neuvěřitelně laskavý vnitřní svět; svět plný snů, fantazie, humoru, tichých přáni a barevných příběhů. Profesionalitě malby vděčí mezi jinými svému perfekcionalizmu. Autorka dovoluje odejit do světa jenom dokonale vypracovaným obrázkům.
koloOsobnost Marcely vytváří cela řada vzácných vlastnosti. Její neuvěřitelná skromnost, pokora, zdravá nespokojenost ze sebe a pracovitost vytváří cestu k novým inspiracím. Na internetu o ni nenajdete žádné povídaní, žije tak, aby nikoho neobtěžovala. Přitom si ani neuvědomuje, jak silně mluví její díla za ní.
Marcelčiny naivní obrazové ilustrace okouzlují lidi různých kontinentů. Její obrázky se nachází v soukromých sbírkách sběratelů v Evropě, Americe a Austrálii.