Grash a Kované dřevo

Gražyna Barbara Anna Pawlas – Kaletová  narozená v Polském městě Gdaňsk, tvoří pod pseudonymem Job D. Grash.

Je skladatelkou a básnířkou, ikonou polské křesťanské balady 70-80 let. Svým výjimečným sametovým hlasem vtiskla svým písničkám naprosto ojedinělý styl.

V roce 1977 nahrála vinylovou desku „Głosem Twoim zostać chcę“ a v roce 1991 „ Portret“. V té době, její skladby patřily na trhu křesťanské hudby k zcela výjimečným.

Od roku 1979 žije v České republice, kde se po celá léta zabývá reliéfní malbou, ve které aplikuje kombinované techniky, vytváří struktury, experimentuje s různými malířskými médii. Vysvětluje, že barvy v obrazech jsou jako tóny v hudbě a reliéfní struktury jim tvoří pevný rytmus. Různé malířské techniky přirovnává k hudebním nástrojům. Jinými slovy píše balady s kytarou a se štětcem.

Vybudovala galerie v Praze, Táboře a Ústí n.l. Tam dlouhodobě vystavuje svá umělecké díla.

Prezentace její tvorby můžeme zahlédnout na www.grash.net,

písničky na kanále You Tube https://www.youtube.com/channel/UCOBtvRJOOzkx9HsyzQw7Wnw

 

Monika Mikyšková a Petr Sedláček z jihočeské Blatné spojili své šikovné ruce, umělecké cítění a originální nápady a s pomocí dvou materiálů – dřeva a kovu pro nás připravili několik zajímavých objektů.

O své práci a o motivaci, která za ní stojí napsali: „Sedíme tady a přemýšlíme co napsat, hlava je prázdná, tužka stojí a nepřicházejí žádná slova jak napsat profesionální článek. Jen srdce promlouvá a tam zní tady a teď. Minulost už není a to co jsme byli a studovali a dělali už je také dávno pryč. Řeka plyne a mi plyneme sní a proud nás donesl až sem a mDSC_6290i tvoříme. Nestojí zatím sláva ani úspěch, ale pocit cítit. Umění nás vždy vedlo k vnímání a cítění, ať je to malba, sochařství, hudba, cokoliv co vytvoříme vždy to v nás vyvolává nějaký pocit. A cítění nás vede k tomu cítit sami sebe a pak zjistíme, že všichni jsme tvůrci, tvůrci života.

A to je to, co chceme svojí tvorbou předávat. Nás oslovila vůně dřeva, vůně výhně, vůně přírody a starých zapomenutých věcí. A obrovskou odměnou pro nás je , když vidíme, že se ten lidský človíček před naší tvorbou dokáže zastavit, jen tak se dívat a vzájemný dotyk si dát.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 1. listopadu  v 17 hodin, výstava potrvá do 30. prosince 2017