Michaela Štěpánová – Drobnohledem

Michaela Štěpánová se narodila v roce 1963 v Praze. Vystudovala humanitní 

gymnázium a střední školu Knihovnictví a vědecké informace Praze,

kde se začal formovat její zájem podílet se svým výtvarným projevem na tvorbě knih. V pozdějších letech absolvovala bakalářské studium Vzdělávání dospělých v Praze a následně studovala při instituci VVAA v Praze dvouleté akreditované studium artefiletiky a arteterapie.

 

Po převratu, v roce 1990, začala spolupracovat s Kresleným divadlem Františka Kratochvíla, nejprve v oblasti výroby rekvizit, později i jako loutkoherečka. V době svého působení v divadle, v letech 1990 -2006, spoluvytvářela rekvizity k několika celovečerním představením. Jako členka hereckého uskupení odehrála přes 2000 představení v tuzemsku a účastnila se mnoha festivalů v zahraničí. V roce 2007 vytvořila samostatné 20 minutové černodivadelní představení Praha v černém divadle. Po dobu jejího „divadelního“ působení se věnovala průběžně výtvarné odborné ilustrační tvorbě z oblasti přírodovědy a grafického designu. Její ilustrace jsou zastoupeny v encyklopediích a učebnicích českých a zahraničních nakladatelství. Spolupracovala například s nakladatelstvím Brio na ucelené edici Přírodou kolem vody, Příroda venkova, Toulky po horách, Toulky lesem, vydané následně souborně ve Francii pod názvem Observer la Nature, v Německu An Flüssen und Seen.

.V oblasti učebnic spolupracovala například se SPN  na vydání Přírodopisu pro 6. a 7. ročník. V současné době se věnuje ilustracím odborným i ilustracím beletrie pro dospělé i dětské čtenáře.

Výstavu obrazů a kreseb paní Michaely Štěpánové  s názvem „Drobnohledem“ můžete navštívit v Galerii Arte Decor Gražyna, Truhlářská 21, Praha od 21. září do 21. října 2017.

 

www.michaelastepanova.cz

 

 

 

Grash a Kované dřevo

Gražyna Barbara Anna Pawlas – Kaletová  narozená v Polském městě Gdaňsk, tvoří pod pseudonymem Job D. Grash.

Je skladatelkou a básnířkou, ikonou polské křesťanské balady 70-80 let. Svým výjimečným sametovým hlasem vtiskla svým písničkám naprosto ojedinělý styl.

V roce 1977 nahrála vinylovou desku „Głosem Twoim zostać chcę“ a v roce 1991 „ Portret“. V té době, její skladby patřily na trhu křesťanské hudby k zcela výjimečným.

Od roku 1979 žije v České republice, kde se po celá léta zabývá reliéfní malbou, ve které aplikuje kombinované techniky, vytváří struktury, experimentuje s různými malířskými médii. Vysvětluje, že barvy v obrazech jsou jako tóny v hudbě a reliéfní struktury jim tvoří pevný rytmus. Různé malířské techniky přirovnává k hudebním nástrojům. Jinými slovy píše balady s kytarou a se štětcem.

Vybudovala galerie v Praze, Táboře a Ústí n.l. Tam dlouhodobě vystavuje svá umělecké díla.

Prezentace její tvorby můžeme zahlédnout na www.grash.net,

písničky na kanále You Tube https://www.youtube.com/channel/UCOBtvRJOOzkx9HsyzQw7Wnw

 

Monika Mikyšková a Petr Sedláček z jihočeské Blatné spojili své šikovné ruce, umělecké cítění a originální nápady a s pomocí dvou materiálů – dřeva a kovu pro nás připravili několik zajímavých objektů.

O své práci a o motivaci, která za ní stojí napsali: „Sedíme tady a přemýšlíme co napsat, hlava je prázdná, tužka stojí a nepřicházejí žádná slova jak napsat profesionální článek. Jen srdce promlouvá a tam zní tady a teď. Minulost už není a to co jsme byli a studovali a dělali už je také dávno pryč. Řeka plyne a mi plyneme sní a proud nás donesl až sem a mDSC_6290i tvoříme. Nestojí zatím sláva ani úspěch, ale pocit cítit. Umění nás vždy vedlo k vnímání a cítění, ať je to malba, sochařství, hudba, cokoliv co vytvoříme vždy to v nás vyvolává nějaký pocit. A cítění nás vede k tomu cítit sami sebe a pak zjistíme, že všichni jsme tvůrci, tvůrci života.

A to je to, co chceme svojí tvorbou předávat. Nás oslovila vůně dřeva, vůně výhně, vůně přírody a starých zapomenutých věcí. A obrovskou odměnou pro nás je , když vidíme, že se ten lidský človíček před naší tvorbou dokáže zastavit, jen tak se dívat a vzájemný dotyk si dát.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 1. listopadu  v 17 hodin, výstava potrvá do 30. prosince 2017

 

Lea Fekete a Julia Zelená

Obě dámy jsou oděvní designérky, kterým v práci nestačí hranice materiálu oděvů, ale svojí kreativní tvorbu vložili do výtvarného kumštu.

Julie Zelená z Košic se dlouhodobě věnuje malbě na hedvábí, Lea Fekete z Bratislavy zas autorským šperkům a technice netkaných textilií.

Textilní obrazy Lei Fekete velmi dobře souzní s moderními chladnými materiály, jako jsou sklo a kov. Navršením (eskalací) barvy, důmyslnou imitací uměleckého gesta, ale především kvalitním zpracováním textilu, přijímají i polidšťují současné minimaFekete_fotolistické interiéry a byť se potom stanou středem zobrazované kompozice, ponechávají dostatek místa pro vnímání kvality a originality celého sdíleného prostoru.
Díla z ateliéru Julie Zelené jsou z jejího dlouhodobého cyklu „Krajiny“. Jako snad každý tvořivý výtvarný umělec se autorka dívá na přírodu  svým nezaměnitelným pohledem. V obrazech malovaných na hedvábí nám dává nám nahlédnout do svého vlastního obrazového světa, v kterém nacházíme nejen řád, harmonii a stabilitu, ale je protkán neuvěřitelnou plejádou barev, tvarů a vůní. Vypovídají o bohatosti, kráse a rozmanitosti života tak přesvědčivě, že máme chuť stát se alespoň na chvílí jeho součástí.

 

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 29.9.2016 v 17:30 a výstava potrvá do 8.11.2016.

 

 

 

Jana Chroustová a Marcela Grigarová – České naivní umění

Srdečně Vás zveme na autorskou výstavu „České naivní umění“ autorek Jany Chroustové a Marcely Grigarové, viz též plakátek. Výstava je prodejní a potrvá od 30. srpna do 24. září 2016.

 

Jana_ChroustovaJana Chroustová se narodila v roce 1975 v Praze, kde i žije. Naivní obrázky maluje od roku 1998. Svůj styl, který označuje za naivní, našla ihned. Namalovala první balón a bylo rozhodnuto – takhle!
Měla štěstí a záhy zakotvila v krásných galeriích Markéty a Zdeňka Podhůrských zaměřených na naivní umění.
autaČastými náměty obrazů Jany Chroustové bývají krajiny a v nich drobný příběh nebo situace všedního dne. Dětská důvěra a schopnost nacházet drobné radosti všude kolem. Jsou to krajiny bezpečí, kde si můžete lehnout na záda a zavřít oči. Místa, kde si lidé vzájemně přejí, baví se, jsou něčím uneseni, někým nadšeni. Jsou to krajiny setkání, zastaveného času, byť obrázkem může právě v tu chvíli projet parní lokomotiva, či přelétnout dávný aviatik.
Jako pravá naivní – nedělní malířka má současně ještě zaměstnání – od pondělí do pátku spokojeně pracuje v bioobchodě Rozmarýna.

 

 

Marcela GrigarováMarcela Grigarová patří do skupiny českých profesionálních umělců současného malířského trendu „Naive Art“.
Usadila se v malebné krajině Bruntálska, která ovlivnila její neuvěřitelně laskavý vnitřní svět; svět plný snů, fantazie, humoru, tichých přáni a barevných příběhů. Profesionalitě malby vděčí mezi jinými svému perfekcionalizmu. Autorka dovoluje odejit do světa jenom dokonale vypracovaným obrázkům.
koloOsobnost Marcely vytváří cela řada vzácných vlastnosti. Její neuvěřitelná skromnost, pokora, zdravá nespokojenost ze sebe a pracovitost vytváří cestu k novým inspiracím. Na internetu o ni nenajdete žádné povídaní, žije tak, aby nikoho neobtěžovala. Přitom si ani neuvědomuje, jak silně mluví její díla za ní.
Marcelčiny naivní obrazové ilustrace okouzlují lidi různých kontinentů. Její obrázky se nachází v soukromých sbírkách sběratelů v Evropě, Americe a Austrálii.

 

 

 

 

 

 

Z kolébky impresionismu do Prahy – Honfleur v Normandii

Honfleur

Z kolébky impresionismu do Prahy – Od moře po Seině rovnou k nám do srdce Evropy již podruhé putují obrazy a fotografie deseti umělců z přímořského městečka Honfleur v Normandii (pozvánka).

V Galerii ARTE Decor Gražyna se české veřejnosti představí skupina umělců z kraje Calvadosu. Výstavu slavnostně zahájí ilustrátor Bastien Loukia a malíř Daniel Pierre v úterý 12. července v 18h v prostorách galerie. Vernisáž je otevřena veřejnosti.

V Galerii ARTE Decor jsme pro Vás připravili pestrou koláž ilustraci,maleb a fotografii současných umělců z přístavu Honfleur, městečka galerii a umělců, které stálo u zrodu impresionismu. Tato unikátní přehlídka francouzských umělců vznikla díky iniciativě ilustrátora a malíře Bastiena Loukia, mladého talentovaného rodáka z Honfleur. Jako autor se rád zamýšlí nad osudem, náhodou, nekonečnem, životem a smrti. Jeho díla jsou snová, surrealistická, kde čas ani prostor nehraji roli. Jsou to alegorie, které divák interpretuje po svém, podle svého dosavadního prožitku. Nejzkušenějším umělcem skupiny je Son Cha Yong. Narodil se r. 1956 v Jižní Koreji. Nyní žije, tvoří a vyučuje kresbu a malbu v Honfleur. Na svém kontě má nepřeberné množství výstav v Asii, USA a po celé Evropě. Ve svých dílech mistrně spojuje tradiční korejské umění se západní figurální malbou.

Výstava potrvá od 12. do 30. července 2016.

Vyvolané vzpomínky – Alzheimer nadační fond

vyvolane-vzpominkyVyvolané vzpomínky – výstava fotografií na podporu Alzheimer nadačního fondu proběhne v Galerii Arte Decor Gražyna od 21. října do 23. listopadu 2015.

„Fotky v mobilu jsou takový můj fotodeník. Občas mám pocit, že se v mém životě nic zásadního nestalo a potom třeba jedu tramvají, prohlížím si fotky v mobilu a říkám si, že si ten život vlastně docela užívám a zavzpomínám si. Nedovedu si představit, že by mi ty vzpomínky mizely z hlavy jedna po druhé a já s tím nemohla nic dělat. Že bych přestala poznávat své přátele a rodinu, že bych netrefila domů. A protože už teď mi někdy připadá, že pořádně neudržím nic v hlavě, rozhodla jsem se uskutečnit projekt, který by přispěl na výzkum Alzheimerovy choroby. Když jsem objevila, že existuje firma Vyvolej.to, která tiskne z fotky z Instagramu, vznikly Vyvolané vzpomínky. No a potom máme v týmu trošku černý humor a říkáme si, že si prací na tomto projektu v podstatě předplácíme léčbu, protože ji nejspíš s našima děravýma hlavama budeme jednou potřebovat…“ (Idea Maker Tereza Miková)

Jak se zapojit a další informace najdete na http://www.vyvolanevzpominky.cz a na Facebooku.

Výstava studentů GPJP a CISP

cpjp-cisp

Ve dnech 26. 5. – 1. 6. 2014 proběhne v Galerii Arte Decor Gražyna v Truhlářské ulici výstava děl nadaných studentů pražských středních škol Gymnázia prof. Jana Patočky (GPJP) a mezinárodní školy Christian International School of Prague (CISP). Studenti budou moci vystavit svá díla fotografická a malířská, případně sochařská a zažít reakci veřejnosti na svou tvorbu. Školy a Galerie Arte Decor Gražyna touto akcí podpoří motivaci k tvorbě děl dalších studentů a celkově zájmu o kvalitní uměleckou tvorbu. Pedagogové mohou navštívit galerii se svými žáky v hodinách výtvarné výchovy a tím mít možnost zpestřit a inspirovat žáky v jejich vlastní tvorbě s výhledem možnosti také své práce v budoucnu veřejně prezentovat.

Vernisáž se uskuteční v pondělí 26.5. 2014 od 18 hodin. Součástí bude malé občerstvení a hudební vystoupení.

Sergej Kulina – Dialogy beze slov

divka-s-listemSrdečně zveme na výstavy obrazů a soch Sergeje Kuliny „Dialogy beze slov“. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 31. 10. 2013 v 18 hodin, výstava potrvá do 31. 12. 2013.
…narodil jsem se 18. března 1958 v Estonsku. Díky povolání mého otce se naše rodina často stěhovala. Největší dojmy ve mně zanechal náš pětiletý pobyt na Dálném Východě, u pobřeží Japonského moře, kde jsme žili daleko od civilizace, obklopení panensky nedotčenou přírodou. S odstupem doby si uvědomuji, že právě toto místo, ale také setkávání s různými povahami lidí a poznávání jejich osudů začaly formovat moje tvůrčí schopnosti. Umělecky jsem se začal vzdělávat až o řadu let později na Střední umělecké škole v Oděse. Po jejím absolvování v r. 1984 jsem od roku 1985 studoval na Akademii výtvarných umění v Kyjevě. Od roku 1988 pořádám své autorské výstavy. Mám spokojené manželství. Se svou milou ženou Táňou a dvěma šikovnými dcerkami, Márií a Natálií žijeme od r. 1992 v Kunštátě na Moravě. Zde se zabývám sochařinou, malířstvím a keramikou. Trochu učím. V centru mého tvůrčího zájmu je člověk. Tématy jsou mezilidské vztahy a vztah člověka k sobě samému, které jsou vyjádřeny pohybem, nejčastěji ale výrazem jeho očí a tváře. Svým obrazům bych dal jeden společný název – „Dialogy beze slov“. Jsou to jak dialogy mezi zobrazenými osobami, tak především vždy dialog obrazu s divákem. Těší mě, že mnoho mých prací své diváky již v mnoha zemích našlo. Žijí teď nezávisle na autorovi svým samostatným životem. Je v nich ale vždy část mé duše.

Jan Brabenec – Kůže plná barev

hodinovy-hotelDalší výstava, na kterou Vás Galerie Arte Decor Gražyna zve je z Atelieru pana Jana Brabence a nese název: „Kůže plná barev“. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 6. 6. v 18.00 hodin a výstava potrvá do 6. 7. 2013. Kromě obrazů máte možnost obdivovat a zakoupit také šperky. Všechna vystavovaná díla jsou z kůže.

Soňa Lebedová a Jana Handlová

sona-lebedovaSoňa Lebedová
je malířka a grafička žijící a tvořící v Příbrami a v Praze. Její obrazy lze charakterizovat jako střípky pohledů, vjemů, pocitů a vzpomínek z okolního světa, přetvořené autorčinou fantazií do barevných kompozic a koláží. Křehké postavy, které obrazy zabydlují, žijí svým vlastním bohatým citovým životem. Charakter malby přechází podle potřeby vyjádření, od precizní realistické malby detailů, až k téměř abstraktním formám velkých formátů. Autorce někdy stačí jen barevná kompozice pro vyjádření pocitů uvolnění, nebo naopak navození nálady žhavého večera. Občasný sklon zobrazovat na pomezí mezi viděným a tušeným a schopnost zachycovat prchavé stavy duše, dává tvorbě zvláštní citový náboj.

 

 

 

jana-handlovaJana Handlová
patří mezi autory, kteří ve svých dílech promítají své pocity, fantazie a představy. Nenechává se vsazovat předem daným šablonami, nákresy, nebo ustálenými zvyky. Skládá barvy, jednotlivé odstíny i tvary skla tak, jak to uvnitř sebe cítí. Když se jí někdo zeptá, proč tráví tolik času s barevnými skly, odpoví:

  • když uchopím do ruky tabuli barevného skla, jsem NADŠENÁ
  • když rozmýšlím skladbu barev, jsem mnohdy BEZRADNÁ
  • když dávám skutečnou tvář své jasné představě, jsem na výsledek ZVĚDAVÁ
  • když se dílo vyloupne a já ho uvidím v celé kráse, jsem SPOKOJENÁ
  • když se skla zlehounka dotkne sluneční světlo a barvy se roztančí prostorem, jsem ŠŤASTNÁ
  • když se někomu při pohledu na mé dílo rozzáří oči, NEZNÁM LEPŠÍ POCIT

Výstava potrvá od 25. dubna do 25. května 2013